Drodzy nauczyciele
Zespół pracowników Głównego Urzędu Statystycznego i Urzędów Statystycznych, przygotował dla Państwa pakiet scenariuszy wraz z załącznikami, dla przedszkoli oraz szkół podstawowych dla klas I – III oraz IV – VIII. Pakiet ten, ma na celu, wsparcie i urozmaicenie prowadzonych przez Państwa lekcji dotyczących Powszechnego Spisu Rolnego (PSR), który trwa od 1 września do 30 listopada 2020 r.
Scenariusze, jak i materiały, mogą zostać wykorzystane jako gotowe zajęcia lub jako dodatek do lekcji. Można je modyfikować i dostosowywać do aktualnie prowadzonych tematów zajęć.
Stopień trudności i zakres materiału należy dostosować indywidualnie do klasy i umiejętności uczniów.
Dzięki Państwu i dzięki uczniom, mamy nadzieję dotrzeć do gospodarstw w całej Polsce. Ponadto chcielibyśmy przyczynić się do kształtowania świadomego społeczeństwa. Dlatego też, pragniemy dostarczyć rzetelnych i prawdziwych informacji dotyczących PSR oraz rozwiać wiele wątpliwości na jego temat.
Dziękujemy za wsparcie naszych działań i zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez nasz zespół.
Gry edukacyjne
Historia statystyki
Krzyżówka
Mini spis
Ile jest samochodów?
Ile jest wszystkich ludzi na świecie?
Ile jest królików w Polsce?
Znacie odpowiedzi na te wszystkie pytania? Jeśli nie, to zapraszamy Was do świata STATYSTYKI!
Statystyka opiera się na matematyce i polega głównie na liczeniu, , a statystyk to osoba, która liczy różne rzeczy, np. ile jest samochodów w Polsce, ile jest ludzi na świecie oraz ile jest lasów. Statystyk powie nam też co z tego liczenia wynika, np. czy więcej w Polsce jest chłopców czy dziewczynek, czy rolnicy mają więcej krówek czy świnek?
Przez następne trzy miesiące: wrzesień, październik i listopad, statystycy w Polsce będą mieli bardzo dużo pracy, ponieważ rozpoczyna się Powszechny Spis Rolny! Podczas tego Spisu statystycy muszą policzyć wszystkie ważne rzeczy, które związane są z gospodarstwem wiejskim i rolnikami. Muszą policzyć, np. ilu jest rolników i ile osób pomaga im przy gospodarstwie, ile zwierząt hodują, ile kilogramów ziemniaków zebrano, a ile buraków czy marchewki, ile ton zebrano ziarna. A to jeszcze nie wszystko… Statystycy mają mnóstwo pytań, dlatego pomagają im przy tym rachmistrzowie spisowi. Rachmistrz dzwoni do rolnika i pyta o wszystko to, co związane z jego gospodarstwem. Następnie wszystko zapisuje i wysyła do statystyków. Wszystkie dane objęte są wielką tajemnicą i ani rachmistrze ani statystyce nikomu nie mówią szczegółów. Taki spis rolny odbywa się w Polsce co 10 lat.
Bardzo dużo pracy…. Ale dzięki temu będziemy wiedzieć jak zmienia się nasze rolnictwo i jak wygląda w porównaniu do innych krajów.
Wy również możecie poczuć się jak statystycy czy rachmistrze spisowi! Zapraszamy do gry MINI SPIS przygotowanej specjalnie dla Was. Jeśli policzycie już wszystkie rzeczy w grze, spróbujcie też rozwiązać krzyżówkę i pokolorujcie obrazki.
Życzymy wesołej zabawy!